Pět křišťálových plastik převzalo od představitelů města Česká Lípa během letošních slavností pět nových laureátů Poděkování starostky.

Hlavním mottem této ceny je Vergiliův citát: „Umem a pílí ať vzkvétá to město“, který vyjadřuje smysl a důvod, proč je udělována.

„Již jedenáct let je milou a čestnou výsadou představitele České Lípy, aby u příležitosti městských slavností předal Poděkování těm, kteří si za své počínání zaslouží veřejné uznání. Svůj mimořádný přístup tyto osobnosti projevují v různých sférách. Za to, co vykonaly ve prospěch svého města a svých spoluobčanů, jim právem náleží projev veřejné úcty a obdivu. Vždyť bez podobných nadšenců by náš život ani zdaleka nebyl tak pestrý a zajímavý. Ledacos bychom v něm postrádali. Třeba zajímavé kulturní akce, sportovní výkony, anebo pomoc nemocným,“ uvedla během slavnostního předání v kulturním domě Crystal starostka Hana Moudrá. „Myslím, že ze strany radnice je to ta nejlepší podpora místního patriotizmu a vyjádření hrdosti na město, kde žije řada zajímavých a činorodých lidí.“

Letos si ceny „Poděkování starostky“ odneslo tyto čtyři osobnosti a jedno občanské sdružení.

„Filozofický klub Progres byl založen v roce 2000. Tehdy se několik študáků potkalo s Martinem Matyášem, z jehož popudu filosofický klub vznikl a kterého dodnes zakládající členové označují za duchovního patriota Progresu. Po dalších několik let klubu předsedal a šest let klubu také poskytoval v malém zahradním domku o velikosti školní třídy to nejdůležitější, co potřeboval. Útulné zázemí, kde našli azyl a prostor pro seberealizaci začínající českolipští hudebníci, výtvarníci, spisovatelé i divadelníci. Z tohoto období se datuje také tradice Všudybudu, multižánrového hudebního festivalu. Letos ho Progres pořádal již po deváté a v klášterních zahradách se na červnovém festivalu sešlo na 900 hudebních nadšenců. V roce 2007 předal Martin Matyáš předsednické otěže Jiřímu Gottlieberovi. Bylo to v době, kdy rozrůstajícímu se počtu návštěvníků už malý zahradní domek nestačil. Klub si proto našel mnohem prostornější útočiště v bývalé mateřské škole v Dlouhé ulici, kde působí dodnes. Právě tam již pátým rokem členové sdružení ve svém volném čase zcela nezištně dál pomáhají začínajícím umělcům, rozšiřují kulturní rozhled návštěvníků a nabízí možnost alternativního využití volného času v nekuřáckém klubovém prostředí s technickým zázemím pro hudbu, divadlo, projekce či workshopy. Od října až do června se sem návštěvníci mohou zajít pobavit téměř každý víkend, a to v pátek i v sobotu.
Mimochodem, kapela Charlie Straight či zpěvák Xindl-X, kteří vystoupili na letošních slavnostech, si jako začínající umělci svoji českolipskou premiéru odbyli právě v Progresu.

Činnost sdružení se však neváže jen na klubový prostor. V posledních letech Progres spolupracuje s dalšími městskými organizacemi a pomáhá například při realizaci letního kina na vodním hradě Lipý, Českolipského divadelního podzimu, Tříkrálového průvodu, městských slavností a mnoha dalších akcí.“