Vertov_Nema_Lipa

17.říjen, so - Magnetik, Člověk s kinoaparátem

Celou minulou sezónou se jako tenká nit odvíjel cyklus Němá Lípa. V každém měsíci se v programu objevila projekce němého filmu za doprovodu živé hudby. Takovouto syntézu můžete vidět jen na pár vybraných místech. Nepopíráme svoji inspiraci z Letní filmové školy, ale z té vybíráme to nejlepší. Jak by napsal jeden nejmenovaný kulturní dům: „Připravili jsme pro vás exkluzivní představení.“.

Na začátek tohoto běhu Němé Lípy vás stoprocentně dostane projekt Magnetik s hudbou k filmu Muž s kinoaparátem. Magnetik se skládá ze dvou členů dnes již zaniklé formace The Nihilists a to samotného Moimira Papalescu a Petera Van Krbtze. Venkrbec alias Van Krbetz byl mimo jiné i členem legendární skupiny Vltava.

A co říci k samotnému filmu? Tady si dovolím ocitovat pasáž přímo ze stránek LFŠ

Muže s kinoaparátem lze dnes vnímat mnoha způsoby – jako avantgardní experiment se samotným filmem skrze neustálé zdůrazňování média samotného či jako experiment s jeho vyjadřovacími prostředky. Stejně tak lze film číst i jako dokumentární esej o každodenním, banálním životě ve velkoměstě. Celkovému ideovému pojetí filmu odpovídá i ztvárnění. Vertovův styl staví na dynamičnosti i promyšlenosti jednotlivých záběrů, inovativně pracuje s montáží i triky (dvojexpozice, dělení obrazu atd.). Ve výsledku pak vytváří až technologicky chladné dílo snažící se o absolutní objektivnost.

Cely článek z LFŠ si můžete přečíst zde – odkaz

Doporučuji také rozhovor s Moimirem Papalescu o tomto projektu na serveru Koule.cz – odkaz

Kdy? 17.10. Muž s kinoaparátem – Magnetik, Němá Lípa 19:00

Představení v rámci cyklu Němá Lípa s filmem Chelovek s kino-apparatom (1929) a projektem Moimira Papalescu.

| Facebook událost | ical | 100/ 90 Kč