Program Promítej i ty! je alternativním způsobem distribuce lidskoprávních dokumentárních filmů, která v Česku doposud nemá obdoby. Dokumenty spolu s doprovodnými materiály jsou v rámci programu zdarma k dispozici komukoliv, kdo má zájem je zhlédnout či promítnout vlastnímu obecenstvu ve svém okolí.

V současné chvíli je v nabídce 14 dokumentárních filmů na nejdrůznější témata, které si vybrali sami diváci festivalu Jeden svět. Od roku 2010, kdy byl program spuštěn, se do něj zapojilo přes 1 000 „promítačů a promítaček“, kteří uspořádali více než 4 000 projekcí na nejrůznějších místech – v obývácích, kostelech, školách, na zahradách, v knihovnách, klubech apod. Tyto projekce již zhlédlo přes 40 000 diváků a divaček.

Prvním filmem, který uvedeme, bude film Hlad.

Hlad / Hunger

Marcus Vetter, Karin Steinberger / Německo / 2009 / 90 / 6. února 2013 / od 20:00

Geneticky modifikované plodiny, technologický pokrok, globální oteplování a poptávka po surovinách. Svět počátku 21. století se dramaticky mění, a to tak, aby vyhovoval především potřebám bohatých. S touto změnou se v chudých zemích nadále zhoršuje už tak bídná životní úroveň. Zatímco v USA je největším problémem společnosti obezita, o pár tisíc kilometrů dál na jih, na Haiti, jsou lidé tak chudí, že musí prodávat vlastní děti do otroctví a k obědu jedí koláče z bláta. Ještě dále, v Brazílii, pokračují nenasytné dřevařské společnosti za přihlížení zkorumpovaných politiků v kácení amazonských pralesů a přispívají tak ke klimatické změně. V jejím důsledku dochází k častějším smrtícím obdobím sucha v subsaharské Africe. Masajům v Keni tak bez dešťové vody zbývá jenom žízeň a hladovění. V Indii zase tisíce farmářů uvěřily krásným snům o geneticky modifikované rýži a vrhli se do propagovaného experimentu. Jenže když nezaprší, nesklidí ani to, co měli dříve. Kdo nemůže splácet dluhy, volí raději sebevraždu. Film Hlad přináší detailní a šokující pohled na osudy komunit a konkrétních lidí, kteří se na třech kontinentech ocitli v pasti současných mezinárodních poměrů.