Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someonePrint this page
fantomas Tak tuto větu z filmu „Fantomas se zlobí“ sice u nás neuslyšíte, ale přesto se u nás budete skvěle bavit.

První filmovou verzi záhadné postavy v masce ,od režiséra Louise Fuilladea, doprovodí duo, které to do klubu nebude mít daleko – baskytarista a houslista známé českolipské formace Lingers – Petr Los a David Singer. Lingers v letošním roce vydávají své třetí studiové album. Oba hudebníci se podílejí na mnohých projektech a hudba k němému filmu je toho dobrým příkladem.

Louis Feuillade

1873 – 1925

Nejvýznamějším režiserem Gaumontu, ale i francouzské kinematografie 10. let minulého století je bezesporu Louis Feuillade. Bývalý novinář začíná u Gaumonta jako scénarista, ale brzy přechází k režii. K prvním významným filmům patří kromě komedíí s Bébé (Renée Carlová) Narození Krista (La nativité, 1910) a především Křesťany lvům (Aux lions les Chrétiens, 1911).

Narození Krista
Křesťany lvům

V roce 1911 začíná pracovat na seriálu Život jaký je (La vie telle qu’elle est,1911-1913),  reakci na americké Výjevy ze skutečného života. Série měla být pokusem o realismus, představovat úseky života bez zkrášlování a vlastní fantazie.

V letech 1913-1914 natáčí Feuillade pět filmů, jehož hrdinou je Fantomas (Fantomas,1913). Filmy o tajemném maskovaném muži (René Navarro), jehož pronásledují neúnavný policejní komisař Juve (Édouard Bréon) a novinář Fandor (Georges Melchior) jsou adaptací „brakových“ románů na pokračováni Pierra Souvestra a Marcela Allaina. Absolutní úspěch u obecenstva značí, že studio Gaumont konečně předstihl Pathé Fréres.

Úspěch filmu přiměl Feuiladeho pokračovat v započaté linii.  Pochmurná atmosféra, hlavní hrdinka celá v černém, to jsou Upíři (Les vampires, 1915), další úspěšný seriál. Hlavní hvězda filmu herečka Musidora, se stává idolem vojáků v zákopech právě probíhající 1. světové války.

I v dalším roce vytváří Feuillade úspěšný seriál Judex – soudce živých a mrtvých (Judex, 1916). Tentokrát je v hlavní roli kladný hrdina, spravedlivý mstitel, detektiv  i soudce v jedné osobě zvaný Judex v podání Reného Crestého. Změnu v zaměření hlavního hrdiny si  vymohly reakce části veřejnosti nespokojené s glorifikací záporných hrdinů. I tento film se dočkal záhy svého pokračování.

Seriálu, žánru, který Feuillademu přinesl největší uznání, zůstává režisér věrný i nadále. I když později nedosáhl takových úspěchů jako výše zmiňovanými, vytváří další pozoruhodná díla. V roce 1918 dvanáctiepizodový seriál Tih Minh (Tih Minh, 1918).

Vendémiaire (1918) značí první měsíc francouzského republikánského kalendáře (22. IX – 21. X) a je též úspěšný film Louise Feuilladeho.

Po dvanácti epizodách mají též filmy Barabáš (Barrabas, 1919) a Dvě pařížská děvčátka (Les deux gamines, 1920).


Barabáš

Dvě pařížská děvčátka

Z posledních filmů tohoto génia filmového serálu zmiňme alespoň dílo o dvanácti epizodách Parisetta (Parisette,1921) či Dráteníkova dceruška (Vindicta,1923) o pěti epizodách. 26. 2. 1925  ve věku 52 let Louis Feuillade v Nice umírá.


Parisetta

Dráteníkova dceruška
Převzato z 14.4.2009 z http://web.quick.cz/franfilm/gaumont/feuillade.html
0
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someonePrint this page